Idén már 20. alkalommal rendezik meg a Kutatók Éjszakáját. Szeptember 27-én az Eötvös Loránd Tudományegyetem több mint 200 ingyenes programmal, köztük látványos bemutatókkal és izgalmas előadásokkal csatlakozik Európa legnagyobb tudománynépszerűsítő ünnepéhez.
A Kutatók Éjszakája fő célja megmutatni, hogy a tudományos kutatások mennyire fontos szerepet töltenek be a körülöttünk lévő világ megértésében. Az Európa-szerte megrendezett ingyenes programsorozat közelebb hozza a tudományokat a mindennapokhoz, ezáltal pedig rengeteg fiatalt inspirál tudományos és innovációs karrierre.
Az ELTE kutatói kezdettől fogva részt vesznek az Európai Bizottság által kezdeményezett rendezvényen, és minden évben sokakat vonzó előadásokkal mutatják be legújabb felfedezéseiket. Az Állam- és Jogtudományi Karon megtudhatjuk, hogy kikezdheti-e részben a jogászság jövőjét a mesterséges intelligencia, míg a Bölcsészettudományi Karon virtuális utazást tehetünk az ókori olympiai játékok színhelyére, felfedezhetjük a világ ízeit és kultúráit a Bábel Bisztróban, a bátrabbak elmélkedhetnek a világvégéről, de lesz könyvtári és uráli szabadulószoba is.
Az Informatikai Karon lesz drónos akadálypálya, LEGO-szortírozó, holografikus kirakójáték, de készíthetünk akár saját földgömböt is. A Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karon szó lesz a négyzetrácsban megbúvó számolási zavarról, a Társadalomtudományi Karon pedig idén is lesz kocsmakvíz, valamint bemutatkozik a társadalmi helyzeteket szimuláló interaktív színházi társasjáték, a Szociopoly.
Évről évre kiemelkedő az érdeklődés a Természettudományi Kar látványos bemutatói iránt. Az idei évben is csaknem 60 program közül lehet válogatni: rendeznek többek között evolúciós kerekasztalt és kutyaetológia konferenciát, lesznek klímajátékok, vegyész olimpia, poligráfiás hazugságvizsgálat, valamint genetikai modellélőlény simogató is. A Pedagógiai és Pszichológiai Karon idén is indul csoporthipnózis és robotika workshop, lesz klímaszorongás mérés és szó lesz az etikus divatfogyasztás kihívásairól. A szombathelyi Savaria Egyetemi Központ csillagvizsgálójában sétát tehetünk a csillagos égen, készíthetünk mikroszkópos fotót és mindent megtudhatunk a trópusi kutatómunka szépségeiről és veszélyeiről.
A programkínálatban kifejezetten a fiatalabbaknak szól a Fantasy fiataloknak – avagy mágia germán módra előadás, a serdülők pedig az ELTE TTK Biológiai Intézetében részt vehetnek a nekik szóló testfejlettségi-állapot szűrővizsgálaton is.