Tasó László

Feljelentést tesz az Integritás Hatóság a hajdú-bihari lombkoronasétányok ügyébén

Helyi hírek

Az Integritás Hatóság intenzív vizsgálatot kezdeményezett a lombkoronasétány-pályázatokon – tudta meg a 24.hu.

Azokat a pályázatokat vizsgálják, amelyek “Az erdei ökoszisztémák térítésmentesen nyújtott közjóléti funkcióinak fejlesztése” című európai uniós felhívás keretében adtak be.

A szervezet közleményében arról tájékoztat, hogy rendszer-szinten vizsgálták a teljes támogatási folyamatot, a pályázatok benyújtásától kezdve az irányító hatóság aktivitásán át a lombkoronasétányok létrehozásáig és a számlák benyújtásáig.

Az Integritás Hatóság dokumentumai alapján súlyos szabálytalanságokat tártak fel több projekt esetében is, ezek pedig sértik az európai uniós támogatások felhasználására vonatkozó előírásokat. A vizsgálat kiterjedt az alábbi projektekre:

– Nyírmártonfalvai lombkoronasétány (60 millió forint uniós támogatás) – Filemon Mihály polgármester projektje

– Tasó László (a képen) nyíradonyi magánerdejében található hasonló építmény

– Tasi Sándor nyíradonyi beruházása

– Nyírmártonfalva petőrészi kirándulóhelyén épült lombkoronasétány (Balázs László kapott bruttó 68,5 millió forint támogatást).

Ugyanazon a napon, ugyanazzal a kivitelezővel írta alá a lombkoronasétányos szerződést Filemon és Tasó

Az Integritás Hatóság megállapította, hogy a projektek során az összejátszás gyanúja merül fel, mivel a pályázók azonos tartalmú, megegyező projektleírással, műszaki tartalommal és költségvetéssel nyújtották be támogatási kérelmeiket.

A pályázati kiírás is szabálytalan volt, hiányoztak az ellenőrzési mechanizmusok, és az irányító hatóság nem alakított ki objektívan elbírálható értékelési keretrendszert.

Az Integritás Hatóság továbbá azt is kifogásolta, hogy a támogatás nyertesei valószínűleg korlátozták a versenyt a kivitelező kiválasztása során, és a projekt-megvalósítás során tapasztalt eltérések és túlárazások is észlelhetőek.

Az Integritás Hatóság ezekre a szabálytalanságokra hivatkozva feljelentést tesz ismeretlen tettesek ellen, többek között költségvetési csalás és közbeszerzési szabálytalanságok miatt.

Emellett kezdeményezi a Gazdasági Versenyhivatalnál versenyfelügyeleti eljárás megindítását és felszólítja az irányító hatóságot szabálytalansági eljárások lefolytatására. Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke kiemelte, hogy a hatóság örömmel látja azokat a projekteket, amelyek megfeleltek a kiírás alapelgondolásának, de elítéli az összeférhetetlen gyakorlatokat, amelyek hátráltatják az uniós támogatások hatékony felhasználását.