Milken-konferencia 2025

Erős kezdés a 2025-ös Milken Intézet Globális Konferenciáján: Jill Biden, Vlagyimir Klicsko, Jason Sudekis – még ebéd előtt az első napon

Világ

Hétfő reggel lendületes rajttal indult el a Milken Intézet 28. Globális Konferenciája Los Angelesben a Beverly Hiltonban. A kezdés megalapozta a három napon át tartó ambiciózus párbeszédet és jövőbe mutató megoldáskeresést a világ legbefolyásosabb és legfelkészültebb szakemberei között. A nap Dr. Jill Biden, az Egyesült Államok volt first ladyjének nyitóelőadásával kezdődött, “Egészségesebb holnap” címmel, majd az Ukrajna gazdasági és társadalmi jövőjét elemző panellel folytatódott.Ukrajna jövőjére és a globális befektetésekre fókuszált.

A rendkívül analitikus Ukrajna-szekcióban – amely a háború utáni újjáépítést tárgyalta – Vlagyimir Klicsko, korábbi nehézsúlyú világbajnok bokszoló és Ukrajna elkötelezett szószólója és aktivistája, valamint a jelenlegi kijevi polgármester testvére, szenvedélyesen beszélt a rezilienciáról, a lehetőségekről és a nemzetközi együttműködés sürgető szükségességéről. „Ukrajnába fektetni mindenki számára előnyös” – hangsúlyozta Klicsko, kiemelve, hogy az újjáépítés nemcsak humanitárius kötelesség, hanem gazdasági érdek is. Fontos szerepet tulajdonított az egyetemeknek, a tudománynak és a kultúrának egy fenntartható, jövőorientált társadalom kialakításában. Stratégiai partnerségeket sürgetett, amelyek nemcsak a fizikai infrastruktúrát támogatják, hanem a jövő generációinak szellemi és lelki fejlődését is.

Milken-konferencia 2025

A panelbeszélgetésben kiemelkedő globális szakértők csatlakoztak hozzá, köztük a 2022-es Nobel-békedíjas Olekszandra Matvijcsuk, emberi jogi ügyvéd és a Civil Szabadságjogok Központjának vezetője, Philip Bennett, az elnök vezető tanácsadója, Xavier Bettel, Luxemburg miniszterelnök-helyettese és külügyminisztere, valamint Jurij Vitrenko, a Naftogaz korábbi vezérigazgatója, az AYA Capital tulajdonosa. A résztvevők azt vitatták meg, hogyan tud Ukrajna hosszú távú nemzetközi tőkét bevonzani, korszerű gazdasági rendszert kialakítani, és a fizikai újjáépítés mellett biztosítani a kulturális és pszichológiai gyógyulást is, anélkül, hogy az országot kiárusítanák. Klicsko a beszélgetés utáni interjúban megemlítette a környező országok, köztük Magyarország civil támogatását is hangsúlyozva a politikai feszültségek és az alulról jövő szolidaritás közötti ellentétet.

A konferencia másik délelőtti paneljén Tony Blair, az Egyesült Királyság volt miniszterelnöke és Nicholas Kristof, Pulitzer-díjas újságíró beszélgettek a pódiumon. A moderátor és Blair az egyre terjedő fizikai és politikai határzárakról beszéltek, amelyek a migrációs válságokra adott válaszként jelentek meg világszerte. Blair hangsúlyozta, hogy a jól kezelt, ellenőrzött bevándorlás pozitív hatással lehet a társadalmakra. „Ha valaki be akar vándorolni egy másik országba, akkor azt tegye törvényes keretek között tegye – ha nem, akkor inkább ne jöjjön” – mondta, majd így hozzátette: „Az ellenőrzött bevándorlás jó dolog lehet.” A beszélgetés kitért a szudáni humanitárius válságra, az új világrend bonyolultságára, a mesterséges intelligencia hatásaira, valamint a tartós globális egyenlőtlenségekre is. Blair gondolatai kiemelték a bölcs, együttműködésen alapuló vezetés és a hosszú távú tervezés fontosságát, amely túlmutat a politikai ciklusokon.

Milken-konferencia 2025

A kora délutáni órákban a hangulat emberközelivé vált, amikor Jason Sudeikis színész és aktivista – akit a legtöbben Ted Lasso szerepéből ismernek – színpadra lépett egy szívhez szóló mentális egészségről szóló beszélgetésben – „Hinni: a pozitivitás és a kedvesség ereje” címmel. Jellegzetes humorával és őszinteségével Sudeikis a modern élet lelki terheit és az empátia, az optimizmus, valamint a történetmesélés gyógyító erejét járta körbe. A színész személyes élményeiről is nyíltan beszélt – arról, hogy mennyire nehéz szembenézni a saját sebezhetőségünkkel, főleg, ha az pánikrohamok formájában jelenik meg.

Milken-konferencia 2025

Ahogy a Milken Institute emblematikus eseménye a hét során folytatódik, világossá válik, hogy az idei konferencia nem csupán a problémamegoldásról szól – hanem egy olyan világ újragondolásáról, amely rezilienciára, felelősségvállalásra és reményre épül.

– Vida Virág –