Izgalmas beszélgetés jelent meg a napokban az Interneten Szipál Péter fotóssal, A fény ereje címmel, a TT-Studio gyártásában, saját YouTube csatornájukon. Az Amerikában évtizedeket eltöltő, debreceni kötődésű művész olyan gondolatokat fogalmaz meg a közel egyórás beszélgetésben, amelyek minden fotós számára elengedhetetlen támpontok lehetnek.
Szipál Péter, a legendás Hollywood-i fotós, a “sztárok fényképészeként” is emlegetett Szipál Márton fia, fiatalkorát Debrecenben töltötte, majd később Los Angelesbe költözött, ahol továbbvitte édesapja, valamint fotós családja művészetét, és kialakítva saját stílusát szintén – világszerte – elismert művésszé vált.

A fotós azóta visszaköltözött Magyarországra, és hatalmas tudását, tapasztalatait fotós-oktatásokon osztja meg tanítványaival. Most pedig egy hosszabb stúdióbeszélgetésben izgalmas témákat érintve kaphatunk képet a művész rendkívüli életéről és szakmai tapasztalatairól.

A riporter, Böröcz Tamás különböző témákban kérdezi a fotóst, például felidézve, hogy Szipál Péter egy korábbi interjúban azt fogalmazta meg, hogy a show business kreativitása mindig is vonzotta, és a munkája során a legmerészebb tinédzserkori álmait válhatta valóra. A fotóművész erre az interjúban így reagál:
“A kreatív szakmák borzasztóan felszabadító szakmák, annak ellenére, hogy rengeteg fejfájással járnak”
– majd részletesen kifejti a kreatív szakmában szerzett élményeit és beszél megvalósult álmairól is. Szipál Péter a portréfotózás rejtelmeibe is röviden beavatja a hallgatókat.
“A portréfotózás 80% kommunikáció, 20% technika. (…) Az a lényeg, hogy valakiről olyan képet tudj készíteni, ahogyan ő szeretné látni magát. Ez a jó portré – bármilyen furcsán is hangzik“
– foglalja össze a lényeget.
A beszélgetésben vall a sikerhez és Amerikához való viszonyáról is.“Azt mondják, a siker az, amikor megélsz a hobbidból. (…) Számomra soha nem az volt az élmény, amikor lefotóztam valakit, hanem az, hogy eltöltöttem 3-4 órát egy nagyszerű emberrel.” (…) “Kicsit másabb a mentalitás kint (Amerikában). Nem jobb, nem rosszabb. Más.”

Az interjú hangulata végig oldott és szórakoztató, akárcsak Szipál Péter maga, aki személyes találkozásunk alkalmával azt is megosztotta, hogy a beszélgetésben elhangzott gondolatok valójában már évtizedek óta érlelődtek, gyűltek benne. Remélhetőleg a jövőben könyv formájában is elérhetővé válnak ezek az üzenetek a nagyközönség számára.
– Vida Virág –